הדרך לצמצום תאונות דרכים

ישנו רצון לצמצם את מספר תאונות הדרכים בארץ, אך יש לא מעט מקרים בהם אין תאום בין מערכות השונות קרי, האוצר (במתן תקציבים), רשויות האכיפה, משפט, חינוך, מה שיוצר קשיים רבים ביישום ההמלצות של מבקר המדינה.

accident6

ניתן לראות את הבעייתיות בדוגמאות הנ"ל:
בדיון בכנסת במרס 2016 ציין ראש אגף התנועה ניצב ירון בארי שלפרויקט מצלמות המהירות בן השלוש שנים יש יכולות לייצר 600 אלף דו"חות בשנה אך מערכת המשפט מסוגלת לטפל ב־90 אלף הזמנות לדין בלבד. אנחנו לא מצליחים לנצל את הפרויקט בצורה מלאה כי אין לנו מועדי משפט. דבר הגורם לחוסר אפקטיביות גמורה של מערכת האכיפה והמשפט במדינה.

הייתה המלצה להסדיר את לימודי הנהיגה וזהירות בדרכים בכל המגזרים ובכל הארץ, בעוד שבפועל בחינת הבגרות בתנועה או לימודי נהיגה אינם חובה, ולימודי הזהירות בדרכים הם חלקיים ואינם כלולים בתוכניות הלימודים של כל המגזרים.

לפי ועדת הכלכלה בכנסת ממרס 2016 שיעור הולכי רגל שנפגעו בתאונות דרכים בישראל ב־2015 הוא כשליש מכלל התאונות, לעומת 19% במדינות ה־OECD. מעקות הבטיחות בכבישים גם התגלו כלא בטוחות ובנוסף המעקות לא סופגים את האנרגיה מההתנגשות בהם, כשאר האופנועים חשופים במיוחד לפציעות קשות/קטלניות.

הדרך לצמצם את מספר תאונות הדרכים וחומרתן היא באמצעות שילוב מספר גורמים ויישומם בשטח:
שיפור תנאי הכבישים
שיפור התאורה בכבישים
שיפור השילוט בדרכים
הגברת האכיפה בכבישים ושיפוט מהיר
הקניית חינוך מונע ובטיחות בדרכים כבר מגיל הרך
שימוש גובר בתחבורה ציבורית
הגברת הנוכחות והבולטות של שוטרי התנועה- הוספת תקני שוטרי תנועה
קידום חקיקה להחרמת כלי רכבה
פריסת מערך מצלמות יעיל ואפקטיבי בשיתוף עם גורמי המשפט
התנית מכירת רכבים חדשים רק במידה ומותקנים בהם אמצעי בטיחות שונים

על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, כמיליון בני אדם נהרגים מדי שנה בתאונות דרכים ברחבי העולם. לכן המלחמה כנגד תאונות הדרכים מתקיימת בכל רחבי העולם.

הנה מספר דרכים בהם מדינות בעולם נלחמות ומצליחות בצמצום תאונות הדרכים:
בהולנד הפחיתו את מספר הנפגעים ב – 72% באמצעות הפיכת צמתים לכיכרות.
בנוסף בהולנד צמצמו את הסיכון לתאונות קטלניות ב 80% ע"י הוספת הפרדות בין נתיבים בדרכים הבין עירוניות חד מסלוליות ‏וזאת באמצעות הצבת כבלי פלדה.
בשוודיה יצאו בתכנית ממשלתית לפני כבר 20 שנה הנקראת פרוייקט 0 שמטרתה להוריד את כמות ההרוגים בכבישים ל-0. בזכות התכנית הזו הצליחו בשוודיה להוריד את כמות ההרוגים בחצי.