15 מיליארד שקלים לנפגעי תאונות עבודה

ממצאי דוח המדינה לשנת 2016 בנוגע לתאונות עבודה: work2
הביטוח הלאומי נאלץ לשלם מדי שנה קצבאות בסך 15 מיליארד שקלים לנפגעי תאונות עבודה. המשמעות לגבי כל אחד מאיתנו היא שכל משפחה בישראל מממנת את הנפגעים בממוצע ב- 7,000 שקלים בשנה. כאשר הסכום 15 מיליארד שקלים כל שנה מורכב מתשלומים של המוסד לביטוח לאומי לנפגעי לנפגעי תאונות העבודה ובנוסף הנזק הרבה שנגרם למדינה אובדן ימי עבודה.

רוב תאונות העבודה הקטלניות בהם לפחות אדם אחד נהרג קיימות בענף הבניה לפי נתון משנת 2015. 62% מכלל תאונות העבודה הקטלניות שבהם נהרג לפחות אדם אחד אירעו באתרי בנייה.
יש מחדלים רבים בתחום ענף הבנייה אשר מביאים בסופו של דבר להרוגים רבים. אם רק נסתכל על הנתון המפחיד של כמות המפקחים ביחס לאתרי הבנייה לשנת 2016: 18 מפקחים אשר אחראים על 13,000 אתרי הבנייה. זאת אומרת כל מפקח אחראי על מעל 700 אתרי בנייה.

ארגון ה – OECD קבע מינימום בנושא מספר מפקחי בטיחות ומדינת ישראל עומדת כיום על שליש מהמינימום. הדבר האבסורד הוא שישנם תקנים לפקחים נוספים ,22 ליתר דיוק, אך קשה לאייש אותם עקב תנאי העסקה ירודים. ישראל כץ פנה לנציבות שירות המדינה, לממונה על השכר באוצר וזאת על מנת לשפר משמעותית את תנאי העסקה של המפקחים ובכך לאייש את 22 התקנים. לצערנו עדיין אין התקדמות בנושא, והשאלה האם נראה עוד הרוגים בענף הבנייה היא רק שאלה של זמן.

ישנן מספר יוזמות מצד השר ישראל כץ בשנה האחרונה 2017-2016 על מנת לנסות להפחית את כמות נפגעי העבודה ובמיוחד בענף הבנייה:

הטלת קנסות על קבלנים. בנובמבר 2016 הצהיר השר כץ שכל חברה שבאתר בנייה באחריותה נמצאו ליקויים, יוטל קנס שעשוי להגיע לגובה של 36 אלף ש"ח.ובמידה והמנכ"ל של החברה היזמית לא יפעל לתיקון הליקויים הוא אישית ייקנס ב – 9000 ש"ח.
שיפור התנאים הפיזיים והבטיחות באתרי הבנייה במדינה.
העלאת תנאי השכר של מנופאיים שיעמוד לפחות על 50 ש"ח לשעה.
סגירה אתרי בנייה לשני ימי עבודה בהם אירעו תאונות שהסתיימו במוות ו/או גרמו לפציעות קשות.
מינוי ממונה בטיחות בכל אתר בנייה ששטח הבנייה הכולל שלו הוא יותר מ 3,000 מ"ר, או שנבנות בו לפחות 30 יחידות דיור.
הקמת יחידת חקירות ארצית שתתמקד בתאונות עבודה. יחידה זו אמורה להיות כפופה ללהב 433 ועלותה מוערכת בעשרה מיליון ש"ח בשנה. היחידה אמורה לקום במהלך שנת 2017.